Giáo án Tiếng Anh Lớp 6 - Tiết 72, Unit 11: What do you eat ? (Lesson 5) - Năm học 2013-2014 - Ngô Thị Hương

Giáo án Tiếng Anh Lớp 6 - Tiết 72, Unit 11: What do you eat ? (Lesson 5) - Năm học 2013-2014 - Ngô Thị Hương

I. OBJECTIVES:

1. Educational aim: talking about prices for food and drink.

2. Teaching aim: At the end of the lesson, Ss will be able to review vocabulary about food and drink, use “ How much “ to talk about prices.

II. PREPARATIONS: Book, cassette tape

III. PROCEDURES:

Teacher’s activities Students’ activities

1. Warm – up: (5’)

- Ask Ss play game”Bingo”

 a can of soda, a bottle of water, some rice, a glass of orange juice, some meat, some oranges, some fish, some vegetables, some chicken, a dozen eggs

2. Presentation: (10’)

- Set the scene

- Give vocabulary:

+ sandwich (n)

+ lemon juice (n)

+ thousand

+ fried rice (n)

+ bowl of (n)

+ ice – cream (n)

- Have Ss practice new words.

- Say the model sentences:

+ What would you like for breakfast?

 I’d like some milk.

+ What would you like for lunch?

 I’d like some rice, fish and a banana.

 What would you like for + N (meal)?

 I’d like some / a / an

- Ask Ss to read a menu in B5 on page 120 then anwer some questions:

 + How much is a fried rice?

 + How much is a cake?

 + How much is a sandwich?

- Explain structure:

 How much + be + S ?

 It / they + be + price

Ex: How much are they

 Two thousand five hundred dong.

3. Practice: (18’)

- Play the tape part B2/p. 120 - 3 times, ask Ss listen and repeat.

- Ask Ss practice dialogue with partner.

- Call some pairs practice before class.

4. Production: (10’)

- Put a menu on the board.

- Say the model sentences.

- Have Ss practice in pairs.

How much is / are ? It’s / they’re

- a fried rice 2,500 đ

- a bowl of noodles 3,000 đ

- a sandwich 1,500 đ

- a cake 500 đ

- an orange juice 1,800 đ

- a lemon juice 1,000 đ

- an ice-cream 2,000 đ

5. Homework: (2’)

 - Ask Ss to learn vocabulary and structures

 Prepare Unit 11: Grammar Practice/ p. 122

- Play game

- Listen

- Listen and write.

- Practice.

- Listen and write.

- Read the menu, answer the questions.

 + It’s 2,500 đ .

 + It’s 500 đ.

 + It’s 1,500 đ

- Listen.

- Listen and repeat.

- Practice with partner.

- Practice before class.

- Read the shopping list.

- Listen.

- Pair works.

Take note.

 

doc 2 trang Người đăng lananh572 Ngày đăng 03/02/2021 Lượt xem 121Lượt tải 0 Download
Bạn đang xem tài liệu "Giáo án Tiếng Anh Lớp 6 - Tiết 72, Unit 11: What do you eat ? (Lesson 5) - Năm học 2013-2014 - Ngô Thị Hương", để tải tài liệu gốc về máy bạn click vào nút DOWNLOAD ở trên
 Week: 24 	 	 Date of preparing:11/ 02/ 2014
 Period: 72	 	 	 	 	 Date of teaching: 13/ 02/ 2014
UNIT 11: WHAT DO YOU EAT?
Section B: AT THE CANTEEN
Lesson 5: B2 - 5
I. OBJECTIVES: 
Educational aim: talking about prices for food and drink.
Teaching aim: At the end of the lesson, Ss will be able to review vocabulary about food and drink, use “ How much “ to talk about prices.
II. PREPARATIONS: Book, cassette tape
III. PROCEDURES:
Teacher’s activities
Students’ activities
1. Warm – up: (5’)
- Ask Ss play game”Bingo”
 a can of soda, a bottle of water, some rice, a glass of orange juice, some meat, some oranges, some fish, some vegetables, some chicken, a dozen eggs
2. Presentation: (10’)
- Set the scene
- Give vocabulary:
+ sandwich (n)
+ lemon juice (n)
+ thousand 
+ fried rice (n)
+ bowl of (n)
+ ice – cream (n)
- Have Ss practice new words.
- Say the model sentences:
+ What would you like for breakfast?
[ I’d like some milk. 
+ What would you like for lunch?
] I’d like some rice, fish and a banana.
 What would you like for + N (meal)?
 I’d like some / a / an
- Ask Ss to read a menu in B5 on page 120 then anwer some questions:
 + How much is a fried rice?
 + How much is a cake?
 + How much is a sandwich? 
- Explain structure:
 How much + be + S ? 
 It / they + be + price 
Ex: How much are they
 [Two thousand five hundred dong.
3. Practice: (18’)
- Play the tape part B2/p. 120 - 3 times, ask Ss listen and repeat.
- Ask Ss practice dialogue with partner.
- Call some pairs practice before class.
4. Production: (10’)
- Put a menu on the board.
- Say the model sentences.
- Have Ss practice in pairs.
How much is / are?
It’s / they’re 
- a fried rice
2,500 đ
- a bowl of noodles
3,000 đ
- a sandwich
1,500 đ
- a cake
500 đ
- an orange juice
1,800 đ
- a lemon juice
1,000 đ
- an ice-cream
2,000 đ
5. Homework: (2’)
 - Ask Ss to learn vocabulary and structures 
 Prepare Unit 11: Grammar Practice/ p. 122
- Play game
- Listen
- Listen and write.
- Practice.
- Listen and write.
- Read the menu, answer the questions.
 + It’s 2,500 đ .
 + It’s 500 đ.
 + It’s 1,500 đ
- Listen.
- Listen and repeat.
- Practice with partner.
- Practice before class.
- Read the shopping list.
- Listen.
- Pair works.
Take note.
COMMENTS:
 ____________________________________b"&"a__________________________________

Tài liệu đính kèm:

  • docTuan 24 E6tiet 72 Unit 11 B25.doc